AMBALAJ ATIKLARININ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞU

Esenler'de Geri Dönüşüm Her Hanede

Ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplatılması konusunda çalışmalarını özverili bir şekilde sürdüren Esenler Belediyesi, başlattığı yeni proje ile Esenler’ deki tüm hanelere tek tek ulaşmayı hedefliyor.

Proje kapsamında kapı kapı bilgilendirme yapılarak, hane halkına ve özellikle ev hanımlarına evlerinde oluşan ambalaj atıklarının neden ayrı olarak biriktirilmesi gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Bilgilendirmeden sonra her haneye bir adet iç mekan kutusu ve poşet teslim ediliyor.

Bireylerin kaynakta ayrı toplama ve geri dönüşüm konularında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ölçebilmek adına, düzenlenen ankette, ambalaj atık türleri ve geri dönüşüm önemi gibi konularda sorular yöneltiliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda mahalle bazında geri dönüşüm haritası çıkartılıyor.

Pilot bölgede başlayan ve 50 gündür devam eden bilgilendirme çalışmaları sonucunda bölgede % 61 lik bir ambalaj atık tonajı artışı gözlemlenmiştir. Bilgilendirme yapılan 6610 haneye 5607 adet kutu dağıtılmıştır. Proje hedefi olarak, ilerleyen günlerde tüm Esenler’ de bulunan 130.000 adet haneye bilgilendirme yapılarak iç mekan kutusu ve poşet temin edilmesi hedeflenmektedir.