AMBALAJ ATIKLARININ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞU

Zeytinburnu’nda "Çevre Haftası" Kutlandı

Zeytinburnu Belediyesi ve PAGÇEV iş birliği ile, çevre sorunlarına ve geri dönüşüme dikkat çekmek, daha temiz daha sağlıklı bir çevre oluşturmak amacıyla Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Zeytinburnu 58’inci Bulvar Caddesi’nin trafiğe kapalı bölümünde yapılan etkinlik alanına çocuklar için özel stantlar kuruldu. Yaklaşık 50 çocuğun katıldığı programda caddeye kurulan stantlarda atölye etkinlikleri düzenlendi. PAGÇEV tarafından gerçekleştirilen atölye etkinliğinde bir grup çocuk, atık malzemelerden yaratıcılıklarını kullanarak kendilerine oyuncaklar yaparken bir grup ise, çevre temalı resimler çizip, boyama gerçekleştirdiler.

Etkinliğe Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da katılım gösterdi. Başkan Arısoy vatandaşlara hediyeler dağıtıktan sonra çocuklarla sohbet ederek, atölye de yaptıkları çalışmaları inceleyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinlik boyunca çocuklar çevreyi ve doğayı koruma konusunda bilinç kazanırken, geri dönüşüm kahramanımız PAG ile eğlenmeyi de ihmal etmediler. Etkinlik sonunda çocuklarımıza şapka, boyama kitabı, balon ve rüzgar gülleri hediye edildi.

Ayrıca gün sonunda katılımcı çocuklarımız geçirdikleri eğlenceli etkinlik ile ilgili;

İlkokul öğrencisi Berfin Gülyaman; “Buradaki çevre etkinliğinde çevreyi korumamız gerektiğini ve çöpleri geri dönüşüm kutularına atarak çevreyi kirletmemeyi öğrendik. Cam, kâğıt, plastik geri dönüşüm ve pil geri dönüşüm kutuları var. Atıklarımı farklı kutulara atarak ayrıştırabiliyoruz. Burada bazı arkadaşlarımız arı yaptı. Ben kalem kutusu yapmaya çalıştım. Bunları yapmak için rulo, süs ve boya kullandık.” dedi

Çevreyi kirleten malzemelerin geri dönüşüm kutularına atılması gerektiğini belirten ilkokul öğrencisi Ramazan Taşkıran, “Burada balonlar dağıttılar. Onları aldık. Sonra bize kartonlar verdiler. Onlardan aslanlar, yılanlar yaptık. Kitaplar dağıttılar. Çevremizi korumak için cam, plastik, kâğıt ve metal atıkları geri dönüşüm kutularına atacağız. Atıklar buradan geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Geri dönüşüm tesislerinde de onları tekrar günlük hayatımızda kullanıma kazandırıyorlar. Kâğıtlarımızı geri dönüşüm kutularına atarsak ağaçlarımız kesilmekten kurtulur.” şeklinde konuştu.